Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Huszonhetedik nap- Szeptember 15.

2022-09-18

A mai nap volt eddig a szüret alatt a lehető leglazább. Reggel 8-ra mentünk dolgozni. A szokásos- vagy inkább a mostanában szokásos- dolgainknak neki álltunk.  Dilestage, pumping over (korábban már írtam róluk). A legpikánsabb része a napnak már nagyjából reggel 10 óra magasságában megtörtént. A 12-es számú betontankot szerettük volna Deküvázs-olni. (biztosan így írják franciául is :D ) szóóóval az a lényeg… várj, várj, várj… Kezdem elölről. Azt szerettük volna, hogy a 12-es tank tartalmát a présbe juttassuk, újra préseljük, majd egy másik tankba fejtsük. Erre azért lett volna szükség, mert a vörösbor lévén a tartályban már fermentálódó borban (vagyis ez még inkább murci) benne van a szőlő bogyó is. A fermentáció még nem ment teljesen végbe így vannak egészséges egész szemek is a tartályban. (A fermentáció alatt a bogyók mérgükben megpukkadnak, mert annyira bizsergető érzés a fermentálódás :D Gondolom :D :D ) Az egészséges bogyókat préseltük, hogy ezzel is segítsük egyrészt a fermentálódást, másrészt pedig a további szín és aroma anyagok kinyerése volt a cél. A vicc az igazából az az egészben, hogy nem ez volt a legelső tervünk. Reggel még úgy volt, hogy a murcit lefejtjük egy másik tartályba, majd a szőlőre visszafejtjük. Időközben a szőlő és a murci másképp döntöttek. elkezdtük fejteni a murcit, szépen alakult minden, majd egy ponton megállt a történet. (nyilván, ha elfogy a must a tartályból, akkor hiába szivattyúzzuk nem fog több jönni.) Ezért Laurent kinyitotta a tartály ajtaját. Igen, én sem értem, de kinyitotta. A tartályban lévő szőlő a nyomás miatt szépen kizuttyant. A tank közepében lévő folyadékbuborék pedig kipukkant a levegő hatására ezért egy jó része a murcinak és a szőlőnek a földön landolt, ahol persze rögvest egy csatorna is volt. Próbáltuk persze menteni a menthetőt, de ez sajnos előfordul. Így volt nagy ijedtség. A szerencsénk csupán annyi volt, hogy ez a bor egy külsős borászé, akinek csak feldolgozunk. Persze a veszteség veszteség, de nem fizeti így ki azt ami elfolyt.  Rengeteget kellett takarítani az eset után, de szerencsére a kipottyanó szőlő nagyrészét sikerült megmenteni. Ez azért jó hír 😊

A nagy ijedtség után volt szerencsére időnk elmenni a supermarket-be. (Magam sem értem miért, de vannak szavak, amiket már angolul használok többször, ez is egy ilyen, sorry :D ) Bevásároltunk 1-1,5 hétre előre 😊 Délután visszatértünk a feldolgozóba ebédeltünk, majd folytatódhatott a tartályok fejtegetése. Úgy értem a játék a murcival, ahogy korábban írtam Pumping over és Dilestage. Ezt nagyjából mindennap meg kell csinálni a fermentáció alatt, hogy ne legyen ecet a borunkból.
Ugyan annak a személynek, akinek reggel baki történt a borával délután is balszerencsésnek bizonyult a fejtés.  Lehet, hogy ez a karma? Meg kell mondjam, az illatő egyáltalán nem borász számomra. Bejön a feldolgozóba, franciául elmondja mit szeretne (holott tudja, hogy nem beszélünk franciául. :D ) majd felírja egy táblára FRANCIÁUL! és elvárja, hogy megcsináljuk. Szeretném megjegyezni, hogy mi NEM az ő beosztottjai vagyunk. Persze szívesen segítünk és megcsináljuk a dolgokat, ha legalább egy Bonjourt sikerült odamondani a nap elején. Na de mindegy is.

Szóval, fejtettük a murcit a présbe, hogy a tartályban lévő szőlőt újra préselhessük. Természetesen minden gépnek van egy maximális teljesítménye.  Ezt valószínűleg nagyon hamar elértük.  A túl sok folyadék miatt a prés tálcája túl hamar megtelt, a szivattyú pedig nem tudott bekapcsolni ezért túl folyt és kiloccsant a földre. (Nem ugyan az a tartály, ami reggel, ez egy másik) Természetesen a tulajdonosa ott állta és végignézte. Próbáltuk ládákkal menteni, de kb 1 hl így is elfolyt.  Néha van olyan, hogy az élet jelez, hogy nem vagy jó helyen 😊 Persze sajnálom a dolgot, de tényleg baleset volt! Mármint, nem tudtuk megakadályozni a dolgot, akármit is tettünk volna, és amennyire gyorsan tudtunk reagáltunk a problémára.

Így hát a munkanap nagyrészében mondhatjuk, hogy mentettünk sem mint hogy értéket teremtettünk volna :D De sajnos az ilyen dolgok egy borászatban előfordulnak. És végtérre is a probléma megoldás is egy tanulási folyamat.

 

 

Hozzászólások (0)