Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Tizenhatodik nap- Augusztus 30.

2022-08-30

A mai napot mondhatjuk nehéznek. Reggel 5-kor már a feldolgozóban vártam a beérkező fehér szőlőt. Viognier, Clarette, Russan és Picpoul szőlőfajtákat dolgoztunk fel. Az erjesztés vegyesen egy rozsdamentes tartályban fog végbemenni, körülbelül 12 fokon.  Így megmardnak az aromák és szépen végig tud menni az erjedés. Itt, Franciaországban a bor szárazság fokát sűrűségben nem pedig maradékcukorban mérik.

A forgatókönyv a korábbiakhoz hasonló, érkezik a szőlő a fogadó garatba. Először a gépi szüret. Számomra ez egy óriási kihívás, mert a kombájn mindent beleszüretel, a támrendszert, ha úgy van, ágak, gallyak, a szomszéd néni. Nagyon kell figyelni, amikor a szőlőt a zúzó-bogyózóba engedjük, mert egy kéretlen fémdarab (vagy szomszédnéni :D ) eltörheti a szivattyút. Az meg ugye senkinek sem lenne jó a szüret legelején. Mindezek ellenére megfelelő gyorsasággal kell a szőlőt engedni, mert ha túl gyors a prés bejelez a túloldalon, mert nem képes olyan gyorsan dolgozni, ahogy a szőlő érkezik. Ha pedig nem elég gyors, akkor rengeteg oxigén meg a szivattyúba, ami hosszútávon oxidálódáshoz vezet.  Persze próbáljuk megvédeni a mustot kénnel, de óhatatlanul bekövetkezik az oxidáció.

Most szerintem sokan meglepődtek, hogy mennyire összetett ez a borász szakma. És még alig tartunk a legelején a tapasztalatszerzésnek.  Azt hiszem még jó pár dologra lesz időm rácsodálkozni a hátralévő, 2,5 hónapban.

Tehát, a szőlő a zúzó-bogyozó gépből egy szivattyúval a présbe vándorolt, ahol préselés után közvetlenül a tartályba fejtettük, ahol az erjedés szépen megtörténhet. A gyakorlati hely, ahol most éppen tanulok/ dolgozom nem natúrbor készítéssel foglalkozik, ezért a must minden esetben élesztővel való beoltásra kerül. De erről majd később, egy másik bejegyzésben. A fehér szőlő fogadása után (csendben megjegyzem, hogy körülbelül 8 TONNA fehérszőlő érkezett be a feldolgozóba ma délelőtt) a szivattyút és a zúzó-bogyózót vízzel átmostuk (persze, minden csurom víz lett :D ) majd neki álltunk a rozé fogadására előkészülni. Prés kitakarít, új tartályba átköt a szivattyú, a szőlőt kitakarítani abból a szivattyúból, amelyik a présbe szivattyúz. Mindeközben pedig citromsavas oldattal kifertőtleníteni a tartályokat, hogy fejthessük bele a mustokat. Erre azért volt szükség, mert korábban bázis alapú fertőtlenítőt használtunk, ami mondhatjuk, hogy lúgos. Ennek ellentéte a sav, ezért egy savas oldattal, átöblítettük a tartályokat.

Hogy őszinte legyek az én napom nagyjából ennyiben merült ki, mert a korai kezdés miatt én délután 2-től már szabad voltam 😊 Ezért lett ma 2 bejegyzés 😊 A rozé alapanyag beérkezésekor még a feldolgozóban voltam ugyan, de a tartályok átmosását készítettem elő, így erről a részről túl sok mindent nem tudok elmondani. A tartály feliratokból és a szint mutatóból, valamint a nyomásmérőből tudjuk, hogyha egy tartályban már must van. Mostmár azért nem árt odafigyelni, hogy milyen csapokat nyitogat az ember. Az sem árt végsősoron, ha a rövidítésekkel is jól el tudunk igazodni 😊

Hozzászólások (0)