Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Huszonkilencedik nap- Szeptember 17.

2022-09-19

Szombat, amit eddig mindig vártunk. Régebben nekem a szombat arról szólt, hogy a nap nagyrészét az egyetemen töltöttem, vagy valami terepgyakorlaton. Most viszont már egy ideje nincs egyetem. Amióta az utolsó vizsgaidőszakkal is végeztem, a szombatjaim igazi szombattá minősültek. Olyan nappá, amikor nem kell dolgozni, nem kell csinálni semmit, tulajdonképp. Lehet sokáig aludni, vagy korán hazaérni :D Itt, Franciaországban azonban picit másképpen alakulnak a dolgok. A szüreti időszakban a szombatok kőkeményen munkanapnak számítanak és pont annyira keményen dolgozunk mint mondjuk egy pénteken. 😊 Reggel ugyanúgy 8.-ra megyünk és amíg nem végzünk addig bizony bent kell legyünk.

Ma reggel érkezett szőlő, 4 platónyi. Így ezt kellett a lehető leggyorsabban feldolgozni. Ugyanazzal a technikával, amit tegnap már említettem. A Carbonic Maceration- nal. (még mindig nem tudom, hogy van e ennek magyar megfelelője. :D ) A vicces az egész feldolgozásban az, amikor fel kell mászni a platóra, hogy le tudd „gereblyézni” a szőlőt. A plató persze mozog ezerrel. Mindeközben a tartály ahová az egészséges és már átválogatott egész szőlőfürtök pottyannak szépen egy kupacban telik meg, mert a zsiráf egy pontra halmozza őket. Ezért fel kell mászni a tartály tetejére és szépen eloszlatni őket, hogy egyenletesen szeretgessék egymást. Vagyis a nyomás is egyforma legyen. Majd szintén az előzőhöz hasonló folyamat, rá fejtettük a már erjedésben lévő mustot egy másik tartályből. Így szépen lassan itt is beindul az erjedés folyamata.  

Nem tudom, hogy korábban említettem e már, de itt az erjedést a sűrűségből látjuk és ez alapján következtetünk arra, hogy mennyi van még hátra az erjedés folyamatából. Magyarországon egy bor édességi fokának a meghatározására a maradékcukor mérését használjuk. Itt pedig a sűrűséget. Ezt mindennap mérni kell a hőmérséklettel együtt. A hőmérséklet szabályozásának nagyon fontos szerepe van, különösen az erjedés során. Ha túl magas vagy túl alacsony a hőmérséklet akkor az élesztő „nem fogja magát komfortosan érezni” és egy idő után feladja a küzdelmet és meghal.  Ekkor az erjedés megáll. Ez pedig aligha visszafordítható folyamat. Persze van rá megoldás, de a borászok nem szeretik használni.

Azért örülök, hogy ezt a technológiát is láttam, és el tudom képzelni, hogy hogyan működik 😊Hálás vagyok a sorsnak, hogy ide pottyantott, és megtapasztalhatom ezeket a dolgokat testközelből. Mert amikor a saját bőrödön tapasztalsz dolgokat akkor az jobban beléd ég… Legalábbis belém biztosan! 😊

Hozzászólások (0)